sobota, 5 listopada 2016

GORGIE FARM

Jest jedno ciekawe miejsce w środku Edynburga, a mianowicie farma przy ulicy Gorgie. Jest to stworzone 30 lat temu miejsce mające na celu promocję szkockiej farmy i życia rolniczego. Zwierzęta są zamknięte w oborach lub w wydzielonych miejscach, nie wolno przez ogrodzenia przechodzić, ale jeśli się ktoś uprze to można zapytać wolontariusza i pogłaskać
Jest mała kawiarnia, dużo ławek oraz niewielki budynek przeznaczony na  hotel dla zwierząt - jeśli właściciele wyjeżdżają na jakiś czas z miasta to mogą tu zostawić swojego kotka, psa lub jaszczurkę jeśli nie ma innego wyjścia.


Fantastyczne miejsce dla dzieci - przychodzi tu pełno rodzin, jest plac zabaw, miejskie dzieciaki z bliska mogą zobaczyć świnki, kozy, owce, krowę, konia, kaczki, kury. Osobiście chyba po raz pierwszy zobaczyłam knura i barana.W tym miejscu pracują wolontariusze i to również są ludzie młodzi - czyszczą obory, zmieniają sianko, wytłumaczą jak i po co to wszystko funkcjonuje. Wydaje mi się, że często są to osoby studiujące weterynarię. Dzieci rolników na pewno mają dużo pracy w gospodarstwach własnych rodziców.


Każdego ranka na stoisku można sobie kupić świeże jaja, warzywa z ogródka lub ...mięso - farma się z tego utrzymuje. Na stronie dostępny jest numer konta na który można wysłać pieniądze na karmę dla zwierząt. Takie życie.


Miejsca dla zwierząt jest dużo. Pamiętam, że niewiele więcej miały zwierzęta w gospodarstwie mojego dziadka. Zapach jest bardzo wsiowy, ale poczułam się tu znowu jak u babci. Zagrody są utrzymane w czystości i zapach nie roznosi się po całym mieście.

Dojazd z centrum busami Lothian numer: 1, 3, 25, 33, ale również kilka innych - logo trudno nie zauważyć. Wejście za darmo.

----------------------------------------------
ivar bjornson + einar selvik's skuggsja

2 komentarze:

  1. widać ciekawe miejsce blisko natury:)

    OdpowiedzUsuń
  2. przydałoby mi się takie miejsce w PL- chętnie kupowałabym takie świeżutkie warzywka i jaja

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...