niedziela, 17 listopada 2013

Mononoke hime


Mononoke hime to tytuł japońskiego filmu animowanego o średniowiecznej obrończyni praw zwierząt, w wolnym tłumaczeniu: Księżniczka Mononoke.

Nie jest to film dla dzieci!!! Gdy jakieś 15 lat temu film wszedł do polskich kin pewna mamusia zabrała swoje 6-letnie dziecko na ,bajkę' i owo maleństwo wpadło w histerię, bo krew w tej animacji chlupie dosyć mocno. Mamusia wyszła z kina zgorszona, zapewne obiecując sobie, że już nigdy nie zaufa Azjatom i ich produktom ...

To anime stworzył guru japońskiej animacji - Hayao Miyazaki. Jest on odpowiednikiem amerykańskiego Disneya i moim zdaniem geniuszem. Kocham jego filmy! Są magiczne, nieprzewidywalne, inne od zachodniej kinematografii (animacji).

O czym to jest?

Splot wydarzeń kręci się wokół Ducha Lasu - prastarej istoty, dzięki której natura żyje. Tłem jest walka dwóch grup ludzi - jedni chcą przyrodę sobie podporządkować, przywłaszczyć, drudzy (Hime) ocalić ją. Bardzo aktualny film o świecie, który powoli odchodzi w zapomnienie - cywilizacja nieustannie ingeruje w życie przyrody, nie ma odwrotu. Bohaterem, który pragnie porozumienia między podziałami jest młody chłopak o imieniu Ashitaka - świetna postać, która nie opowiada się za żadną ze stron.

Film obejrzałam kilka razy z amerykańskim dubbingiem i uważam, że jest świetny (Scully podkłada głos ogromnej wilczycy - cudownie mi ten wokal pasuje), dlatego tą wersję Wam polecam. Nigdy nie obejrzałam Mononoke Hime w oryginale.

Ta animacja jest godna, zobaczycie coś innego niż to co znacie z amerykańskich produkcji.

3 komentarze:

 1. Wszystkie filmy ze Studia Ghibli są niesamowite! Chociaż moimi ulubionymi chyba są Zamek Hauru i Spirited Away ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamek jest niesamowity ^^ uwielbiam. Ale za Totoro nie przepadam...

   Usuń
 2. wiem, że nikt nie lubi zostawiania linków do siebie, ale dzięki temu możemy się wszyscy odnależć :) :) mybeautyjoy.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...