poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Yes Meni naprawiają świat
Yes Men - (via Wikipedia) grupa aktywistów zajmująca się prowokacjami kulturowymi (...) udają decydentów i rzeczników prasowych istotnych organizacji (...) przedstawiają swój punkt widzenia na dehumanizujące działania korporacji i agencji rządowych.

Dziś dokument o alterglobalistach, którzy demaskują działania światowych koncernów. Film z gatunku tych, gdzie mamy ubaw po pachy podczas seansu, ale po którym zastanawiamy się nad tym, co poeta miał na myśli i dlaczego nas to ruszyło?

Ten film jest super! Dwóch gości, podszywając się pod reprezentantów koncernów zgłasza swoją chęć do dyskusji. Cała szopka jest ściemą, prowokacją do zagłębienia się w temat przez nich zaproponowany. Wynikiem jest panika koncernów, które po takich ustawkach muszą się tłumaczyć i liczyć straty.

To trzeba zobaczyć! Całość utrzymana jest w konwencji tragikomedii - jeden z aktywistów w imieniu firmy Dow Chemical ogłasza, iż koncern wypłaci ofiarom miasta Bophal zaległe od 20 lat zasiłki (katastrofa w Bophalu); rodziny w Indiach się cieszą, ale w godzinę później okazuje się, że była to prowokacja, a tragedia tych rodzin trwa nadal, ponieważ Dow Chemicals nie poczuwa się do odpowiedzialności.

Komedią jest często to co koncerny robią - w Indiach doszło do wycieku toksycznych substancji, 5 tysięcy ludzi straciło życie, woda do dziś jest tam skażona, a koncern zamiast wydać kasę na jej oczyszczenie wydał kilkadziesiąt tysięcy na spoty oczyszczające wizerunek firmy ...

Tego typu prowokacje zobaczycie w filmie.W przypadku tego typu filmów musimy być mocno skoncentrowani i nie przyjmować tez proponowanych przez autorów za pewnik. Nie dajmy się zagadać, patrzmy trzeźwym okiem i filtrujmy tego typu rewelacje, ponieważ każdy chcąc nas przekonać do swoich racji podkoloruje rzeczywistość.

Lubię takie filmy ponieważ przypominają ludziom o podstawowych rzeczach typu prawdomówność, litość, współczucie, zdrowy rozsądek, szacunek.

Link do filmu na youtube

*^v^*

5 komentarzy:

 1. Film jest genialny!
  Stwierdzenie, że globalne ocieplenie ma same dobre strony i, że ludzie nie będą umierać z wyziębienia mnie rozwaliło -,-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie gały na wierzch wyszły przy scenie, gdy proponowali chyba świeczki z ludzkich prochów i ...znalazł się sponsor na to o_O
   Jaciekrence...

   Usuń
 2. Muszę zobaczyć :) Myślałam, że chodzi coś na kształt Yes Mena z Zooey Deschanel i Jimem Carreyem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe. Piszesz o Yes Men'ie - lubię tą komedię =)

   Usuń
 3. Idiota jeszcze przede mną. Już cieszę się na myśl o niesamowitej podróży :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...